Nejlepší rozprašovač na olej [SROVNÁNÍ + RECENZE]

Sháníte rozprašovač na olej? Porovnali a vyzkoušeli jsme tři nejoblíbenější rozprašovače od zavedených značek – Tescoma, Banquet a Orion. Který je nejlepší?

Nejlepší rozprašovače na olej

Pros
Cons
info
1

Rozprašovač na olej Tescoma

cena cca 270 Kč
Do obchodu
Pros
olej rozprašuje nejlépe i když ne dokonale
Cons
dvě části na závit zvyšují riziko úniku tekutiny
info
objem: 150 ml
průměr: 5 cm
výška: 17,5 cm
materiál: sklo, kov, plast
2

Rozprašovač na olej Banquet

cena cca 230 Kč
Do obchodu
Pros
kvalitní materiály a provedení
Cons
olej rozprašuje o něco hůře, ale stále ještě dobře
info
objem: 100 ml
průměr: 4 cm
výška: 17,5 cm
materiál: sklo, kov, plast
3

Rozprašovač na olej Orion

cena cca 230 Kč
Do obchodu
Pros
má malou výlevku, kterou je možné olej i odlít
Cons
rozprašovač olej spíš stříká slabým souvislým proudem
info
objem: 150 ml
průměr: 5,5 cm
výška: 16,5 cm
materiál: plast

Bližší pohled na jednotlivé rozprašovače

Ani jeden z rozprašovačů na olej není úplně dokonalý, a to především už z povahy kuchyňských olejů, které mají „hustější mazlavou“ konzistenci (vyšší viskozitu). Jemného obláčku rozstříknutého oleje podobného tomu, který vykouzlíte například z parfémů, se bohužel nedočkáte ani u jednoho modelu. Otázkou je, jestli takový jemný rozstřik potřebujete.

Tescoma

Banquet

Orion

Pro většinu úkonů v kuchyni jsou všechny vyzkoušené rozprašovače na olej dostačující a svému účelu poslouží. Navíc všechny modely dokáží kromě oleje rozprašovat také ocet, takže mají dvojí možné využití. Vzhledem k tomu, že ocet je řidší a tekutější (nižší viskozita), rozprašování je o poznání lepší. Můžete tedy pořídit dva kousky do sady – jeden na olej, druhý na ocet.

1

Rozprašovač na olej Tescoma

Nejlepší rozptyl

Rozprašovač na olej Tescoma patří k těm nejoblíbenějším, o čemž vypovídá i řada vesměs kladných recenzí uživatelů. Nádobka o objemu 150 ml je vyrobená ze skla, samotný mechanismus rozstřikování pak z odolného plastu a víčko z nerezu. Rozprašovač padne do ruky tak akorát a stisk rozprašovací trysky je nenáročný. Problémy by neměl dělat nikomu.

Jako trochu nevýhodu vnímáme stavbu rozstřikovače, který má dvě plastové šroubovatelné části, kvůli kterým může častěji docházet k netěsnostem a úniku tekutiny. Ta má pak tendenci „zablemcat“ celou lahvičku. Ze všech tří vyzkoušených modelů rozstřikoval model Tescoma olej s největším rozptylem.

4home logo eshopu

4home.cz je specialista pro váš dům, byt a zahradu, který přináší originální i praktické zboží pro každého. Vybírat můžete ze stylového bytového textilu, originálních bytových dekorací a doplňků, moderního vybavení kuchyně a jídelny i nepostradatelných pomocníků a techniky na zahradu či do dílny

TESCOMA je českým synonymem pro kuchyňské potřeby od naběračky až po luxusní nerezové nádobí. V jejím značkovém e-shopu najdete pouze originální výrobky navržené českými designéry pro vaše každodenní vaření, pečení i stolování.
2

Rozprašovač na olej Banquet

Kvalitní zpracování

Rozprašovač na olej Banquet Culinaria má sice menší objem, ale je opravdu bytelně a kvalitně zpracovaný. Skleněná nádobka s plastovým mechanismem a nerezovou hlavicí je ideální kombinací materiálů. Rozprašovač padne hezky do ruky a stlačování umělohmotné hlavičky nedělá žádné problémy.

Ocet rozprašuje bez problémů, olej s trochu menším rozptylem než rozprašovač Tescoma, ale stále ještě poměrně dobře. Trochu zamrzí menší objem, který nutí k častějšímu doplňování tekutin a také chybějící víčko nebo kryt trysky, na kterou se tak mohou usazovat nečistoty a prach.

Celkově hezky vypadající a funkční (pro většinu úkonů dostačující) rozprašovač.

4home logo eshopu

4home.cz je specialista pro váš dům, byt a zahradu, který přináší originální i praktické zboží pro každého. Vybírat můžete ze stylového bytového textilu, originálních bytových dekorací a doplňků, moderního vybavení kuchyně a jídelny i nepostradatelných pomocníků a techniky na zahradu či do dílny
3

Rozprašovač na olej Orion

S malou praktickou výlevkou

Třetím do party je rozprašovač Orion, která je téměř celý plastový. Plast je sice levný, odolný, dobře udržovatelný materiál, který však do sebe časem natahuje pachy a chutě. Oproti předchozím rozprašovačům má vychytávku v podobě malého zobáčku (výlevky). Lehkým pootočením hlavice je možné tuto výlevku otevřít a olej z nádoby klasicky odlít.

Do ruky padne velice pohodlně a stisk trysky nedělá žádné problémy. Ocet rozprašuje bez problémů, s olejem už je to horší. Olej v podstatě stříká jedním proudem, což někomu může vadit a někomu ne. Tady hodně záleží, co od rozprašovače očekáváte a k čemu ho budete chtít používat.

4home logo eshopu

4home.cz je specialista pro váš dům, byt a zahradu, který přináší originální i praktické zboží pro každého. Vybírat můžete ze stylového bytového textilu, originálních bytových dekorací a doplňků, moderního vybavení kuchyně a jídelny i nepostradatelných pomocníků a techniky na zahradu či do dílny

K čemu slouží rozprašovače

Rozprašovače obecně slouží jako jakési dávkovače. Jsou to šikovní malí pomocníci do kuchyně, které uvítáte při vaření, pečení, smažení, grilování i dochucování. Jejich nespornou výhodou je, že je můžete naplnit v podstatě jakoukoliv tekutinou:

 • kuchyňský olej
 • ocet
 • sojová nebo worcestrová omáčka
 • citronová (jiná) šťáva
 • rum

Přijdou tak vhod při:

 • grilování
 • dochucování salátů
 • vystříkávání forem při pečení
 • dávkování oleje na pánev nebo plech
 • rozprašování oleje na pokrmy v horkovzdušné fritéze
 • odměřování menšího množství tekutiny

Co sledovat při výběru

Materiály

Obecně se lahvičky rozprašovače na olej vyrábí ze tří materiálů – skla, plastu nebo nerezové oceli. Nejběžnějším materiálem nádoby bývá sklo.

 • Sklo je ideální, protože neobsahuje žádné chemikálie, které by mohly tekutinu v nádobě jakkoliv znehodnotit, neabsorbuje pachy ani chutě a skleněná lahvička navíc působí elegantně.
 • Občas narazíte také na lahvičky z nerezové oceli, která je stejně jako sklo velmi dobrým materiálem, protože je odolná a olej je při styku s ní méně náchylný k degradaci.
 • Celkem běžným materiálem je také plast, který je vděčným materiálem především pro svou lehkost, odolnost, snadné čištění a cenovou dostupnost. Bohužel však časem absorbuje pachy a chutě.

Ostatní části rozprašovače bývají většinou kombinací výše uvedených materiálů.

Velikost a objem

Rozprašovače na olej většinou nebývají příliš velké, a proto se dají celkem dobře skladovat. Navíc řada z nich opravdu i hezky vypadá, a může tak v kuchyni působit i jako hezký dekorativní prvek.

Samozřejmě volba objemu závisí na vašich potřebách a frekvenci využití. Každopádně při výběru je dobré to zohlednit. Menší lahvičky budete muset častěji doplňovat.

Víčko

Některé rozprašovače nemají žádné víčko a tryska je tak častěji vystavena okolnímu prostředí (prach, nečistoty), což může mít v konečném důsledku vliv a na její funkčnost (častější ucpávání) a zdravotní nezávadnost. Víčko je proto celkem praktickým doplňkem.

Nejčastější dotazy

K čemu slouží rozprašovač na olej?

Rozprašovače slouží jako jakési dávkovače tekutin a nemusí to být jen kuchyňský olej. Jsou to výborní pomocníci při vaření, pečení, smažení, grilování a dochucování potravin, kteří by neměli chybět v žádné kuchyni.

Jaký olej mohu dát do rozprašovače na olej?

Do rozprašovače na olej můžete dát jakýkoli typ kuchyňského oleje. V případě, že chcete v rozprašovači vyměnit olej za jiný typ, nezapomeňte ho předtím důkladně vymýt. Pokud plánujete oleje v rozprašovači střídat, vyplatí se investovat do skleněné nebo nerezové varianty, protože plast může zadržovat pachy a chutě.

Kde a jak mám skladovat rozprašovač?

Chcete-li udržet rozprašovač v bezvadném stavu, otřete po každém použití trysku, abyste zabránili jejímu ucpání. Pokud používáte skleněný nebo plastový rozprašovač oleje, nezapomeňte jej skladovat mimo přímé sluneční světlo a mimo zdroje tepla, protože to může způsobit předčasnou degradaci oleje. Obecně je nejlepší uchovávat rozprašovač v tmavém prostředí při pokojové teplotě – například uvnitř některé z kuchyňských skříněk.

Jak vyčistím rozprašovač?

Aby se tryska neucpávala, je důležité rozprašovač pravidelně čistit. Postup čištění bývá většinou uveden v návodu ke konkrétnímu modelu. Obecně je postup většinou stejný. Prázdnou nádobku naplňte teplou mýdlovou vodou, protřepejte a několikrát postříkejte. Následně ji dobře vypláchněte teplou vodou, ještě několikrát postříkejte, nechte uschnout a znovu naplňte olejem.

Byl pro Vás článek přínosný?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte článek.

Hodnocení 4.8 / 5. Hlasovalo: 37

Ještě nikdo nehodnotil, budete první?

Tophrnce
Logo