Sháníte rozprašovač na olej? Porovnali a vyzkoušeli jsme tři nejoblíbenější rozprašovače od zavedených značek – Tescoma, Banquet a Orion. Který je nejlepší?
Nejlepší rozprašovače na olej
Bližší pohled na jednotlivé rozprašovače
Ani jeden z rozprašovačů na olej není úplně dokonalý, a to především už z povahy kuchyňských olejů, které mají „hustější mazlavou“ konzistenci (vyšší viskozitu). Jemného obláčku rozstříknutého oleje podobného tomu, který vykouzlíte například z parfémů, se bohužel nedočkáte ani u jednoho modelu. Otázkou je, jestli takový jemný rozstřik potřebujete.
Tescoma
Banquet
Orion
Pro většinu úkonů v kuchyni jsou všechny vyzkoušené rozprašovače na olej dostačující a svému účelu poslouží. Navíc všechny modely dokáží kromě oleje rozprašovat také ocet, takže mají dvojí možné využití. Vzhledem k tomu, že ocet je řidší a tekutější (nižší viskozita), rozprašování je o poznání lepší. Můžete tedy pořídit dva kousky do sady – jeden na olej, druhý na ocet.
Rozprašovač na olej Tescoma
Rozprašovač na olej Tescoma patří k těm nejoblíbenějším, o čemž vypovídá i řada vesměs kladných recenzí uživatelů. Nádobka o objemu 150 ml je vyrobená ze skla, samotný mechanismus rozstřikování pak z odolného plastu a víčko z nerezu. Rozprašovač padne do ruky tak akorát a stisk rozprašovací trysky je nenáročný. Problémy by neměl dělat nikomu.
Jako trochu nevýhodu vnímáme stavbu rozstřikovače, který má dvě plastové šroubovatelné části, kvůli kterým může častěji docházet k netěsnostem a úniku tekutiny. Ta má pak tendenci „zablemcat“ celou lahvičku. Ze všech tří vyzkoušených modelů rozstřikoval model Tescoma olej s největším rozptylem.
Rozprašovač na olej Banquet
Rozprašovač na olej Banquet Culinaria má sice menší objem, ale je opravdu bytelně a kvalitně zpracovaný. Skleněná nádobka s plastovým mechanismem a nerezovou hlavicí je ideální kombinací materiálů. Rozprašovač padne hezky do ruky a stlačování umělohmotné hlavičky nedělá žádné problémy.
Ocet rozprašuje bez problémů, olej s trochu menším rozptylem než rozprašovač Tescoma, ale stále ještě poměrně dobře. Trochu zamrzí menší objem, který nutí k častějšímu doplňování tekutin a také chybějící víčko nebo kryt trysky, na kterou se tak mohou usazovat nečistoty a prach.
Celkově hezky vypadající a funkční (pro většinu úkonů dostačující) rozprašovač.
Rozprašovač na olej Orion
Třetím do party je rozprašovač Orion, která je téměř celý plastový. Plast je sice levný, odolný, dobře udržovatelný materiál, který však do sebe časem natahuje pachy a chutě. Oproti předchozím rozprašovačům má vychytávku v podobě malého zobáčku (výlevky). Lehkým pootočením hlavice je možné tuto výlevku otevřít a olej z nádoby klasicky odlít.
Do ruky padne velice pohodlně a stisk trysky nedělá žádné problémy. Ocet rozprašuje bez problémů, s olejem už je to horší. Olej v podstatě stříká jedním proudem, což někomu může vadit a někomu ne. Tady hodně záleží, co od rozprašovače očekáváte a k čemu ho budete chtít používat.
K čemu slouží rozprašovače
Rozprašovače obecně slouží jako jakési dávkovače. Jsou to šikovní malí pomocníci do kuchyně, které uvítáte při vaření, pečení, smažení, grilování i dochucování. Jejich nespornou výhodou je, že je můžete naplnit v podstatě jakoukoliv tekutinou:
- kuchyňský olej
- ocet
- sojová nebo worcestrová omáčka
- citronová (jiná) šťáva
- rum
Přijdou tak vhod při:
- grilování
- dochucování salátů
- vystříkávání forem při pečení
- dávkování oleje na pánev nebo plech
- rozprašování oleje na pokrmy v horkovzdušné fritéze
- odměřování menšího množství tekutiny
Co sledovat při výběru
Materiály
Obecně se lahvičky rozprašovače na olej vyrábí ze tří materiálů – skla, plastu nebo nerezové oceli. Nejběžnějším materiálem nádoby bývá sklo.
- Sklo je ideální, protože neobsahuje žádné chemikálie, které by mohly tekutinu v nádobě jakkoliv znehodnotit, neabsorbuje pachy ani chutě a skleněná lahvička navíc působí elegantně.
- Občas narazíte také na lahvičky z nerezové oceli, která je stejně jako sklo velmi dobrým materiálem, protože je odolná a olej je při styku s ní méně náchylný k degradaci.
- Celkem běžným materiálem je také plast, který je vděčným materiálem především pro svou lehkost, odolnost, snadné čištění a cenovou dostupnost. Bohužel však časem absorbuje pachy a chutě.
Ostatní části rozprašovače bývají většinou kombinací výše uvedených materiálů.
Velikost a objem
Rozprašovače na olej většinou nebývají příliš velké, a proto se dají celkem dobře skladovat. Navíc řada z nich opravdu i hezky vypadá, a může tak v kuchyni působit i jako hezký dekorativní prvek.
Samozřejmě volba objemu závisí na vašich potřebách a frekvenci využití. Každopádně při výběru je dobré to zohlednit. Menší lahvičky budete muset častěji doplňovat.
Víčko
Některé rozprašovače nemají žádné víčko a tryska je tak častěji vystavena okolnímu prostředí (prach, nečistoty), což může mít v konečném důsledku vliv a na její funkčnost (častější ucpávání) a zdravotní nezávadnost. Víčko je proto celkem praktickým doplňkem.
Nejčastější dotazy
Rozprašovače slouží jako jakési dávkovače tekutin a nemusí to být jen kuchyňský olej. Jsou to výborní pomocníci při vaření, pečení, smažení, grilování a dochucování potravin, kteří by neměli chybět v žádné kuchyni.
Do rozprašovače na olej můžete dát jakýkoli typ kuchyňského oleje. V případě, že chcete v rozprašovači vyměnit olej za jiný typ, nezapomeňte ho předtím důkladně vymýt. Pokud plánujete oleje v rozprašovači střídat, vyplatí se investovat do skleněné nebo nerezové varianty, protože plast může zadržovat pachy a chutě.
Chcete-li udržet rozprašovač v bezvadném stavu, otřete po každém použití trysku, abyste zabránili jejímu ucpání. Pokud používáte skleněný nebo plastový rozprašovač oleje, nezapomeňte jej skladovat mimo přímé sluneční světlo a mimo zdroje tepla, protože to může způsobit předčasnou degradaci oleje. Obecně je nejlepší uchovávat rozprašovač v tmavém prostředí při pokojové teplotě – například uvnitř některé z kuchyňských skříněk.
Aby se tryska neucpávala, je důležité rozprašovač pravidelně čistit. Postup čištění bývá většinou uveden v návodu ke konkrétnímu modelu. Obecně je postup většinou stejný. Prázdnou nádobku naplňte teplou mýdlovou vodou, protřepejte a několikrát postříkejte. Následně ji dobře vypláchněte teplou vodou, ještě několikrát postříkejte, nechte uschnout a znovu naplňte olejem.