Římský hrnec – co to je, použití, nejlepší na trhu

Máte chuť na skvělý domácí chleba, šťavnaté a chutné maso připravené bez oleje a tuků nebo obzvlášť povedenou polévku či vývar? Pořiďte si římský hrnec.

Co je to římský hrnec

Římský hrnec je hlubší hliněný pekáč (dvoupekáč), ve kterém se připravují pokrmy ve vodní páře a vlastní šťávě. Hrnec je určený k používání v troubě a potraviny v něm připravené si zachovávají svou typickou chuť, vůni a maximum cenných vitamínů i minerálů.

Římský hrnec Römertopf

Princip fungování je velmi jednoduchý.

Hrnec před použitím ponoříte na několik minut do vody, aby vodou nasákl. Následně do něj naskládáte všechny potřebné potraviny pro vybraný pokrm a šoupnete do studené trouby.

Vlivem teploty v troubě se z hrnce začne voda odpařovat a potraviny se pak připravují v této páře a vlastní šťávě. Bez nutnosti použití olejů nebo tuků je příprava pokrmů tímto způsobem mnohem zdravější a šetrnější.

Krátká historie

Obdobný hliněný pekáč používali už před více než 20 stoletími Etruskové (starověké etnikum, které se nacházelo na území dnešní Itálie). Po násilném začlenění Etrusků pod římskou nadvládu od nich Římané převzali a do své kultury začlenili kromě jiného i tyto hliněné pekáče. Pojmenování římský hrnec je pak odkazem na tuto dobu.

Moderní verze římského hrnce byla představena v roce 1967 německou firmou Römertopf (v překladu římský hrnec) na světovém veletrhu v Hannoveru a od té doby se prodává a je oblíbený po celém světě. Stále se vyrábí z pálené hlíny (keramiky).

Druhy římských hrnců

Římské hrnce mají různé tvary i velikosti a některé jsou určeny pro speciální druh přípravy potravin (například římské hrnce na chleba nebo mělké na dezerty). Obvykle vám však postačí nákup jednoho modelu pro přípravu většiny pokrmů.

S glazurou nebo bez

Čeho byste si při výběru měli všímat, jsou použité materiály a zpracování římského hrnce. Všechny římské hrnce jsou vyrobeny z pálené hlíny (keramiky), ale některé modely mají na sobě ještě navíc glazuru.

Klasické (především starší) modely římských hrnců jsou bez glazury. Hrnce bez glazury do sebe bez problémů nasají vodu, ale jejich nevýhodou je, že se hůře čistí a jsou náchylnější k mechanickému poškození.

Glazura je sklovitý, zdravotně nezávadný povlak, který dodává hrncům hladší a snadněji omyvatelný povrch. Hrnce s glazurou jsou odolnější vůči mechanickému poškození a nepropouští vodu. Glazura udržuje uvnitř nádoby vždy potřebnou vlhkost po celou dobu pečení. Výsledný pokrm je tak mnohem jemnější a šťavnatější, uchová si všechny vůně, chutě, vitamíny i minerály.

Většinou má glazuru jen vnitřní strana spodní nádoby a do vody tedy stačí namáčet jen vrchní víko, které není glazované vůbec. Glazura nemá vliv na funkci hrnce. Vlhkost uvolňovaná z neglazované poklice je pro přípravu pokrmů naprosto dostačující.

Jak používat římský hrnec

Návod k použití římského hrnce:

Nádobu i poklici ponořte do studené vody na dobu 10-15 minut (případně postačí nádobu i poklici jen naplnit vodou).
Následně obě části z vody vyndejte (nebo vodu vylijte) a naplňte nádobu potravinami pro vybraný pokrm. Můžete přidat všechny potraviny najednou včetně přílohy a zeleniny.
Nádobu přiklopte víkem a vložte do studené trouby.
V elektrické troubě nastavte požadovanou teplotu. V případě plynové trouby je potřeba teplotu zvyšovat postupně a pozvolna.
Nechte pracovat. O hrnec se nemusíte v průběhu přípravy vůbec zajímat, zvládne vše za vás. Po uplynutí požadované doby (dle receptu) přicházíte k hotovému.

I přesto, že je hrnec vyrobený z pálené hlíny (keramiky), zachovává si materiál svou pórovitost (drobné dutinky). Namočením do vody hrnec vsákne do svých pórů vodu, která se pak během přípravy v troubě z těchto pórů odpařuje. Pára v hrnci cirkuluje a zajišťuje, že se pokrm nepřipálí a rovnoměrně propeče.

namočený římský hrnec
Římský hrnec bez glazury je před použitím vhodné namočit celý do vodní lázně a ponechat tam cca 10-15 minut. Pokud má hrnec glazuru (většinou jen spodní nádoba) stačí namočit jen vrchní víko (případně postačí do něj nalít vodu).

V případě, že je nádoba i víko z čisté neglazované keramiky, je potřeba do vody namočit obě části.

Pokud je jedna z částí glazovaná (většinou spodní nádoba), stačí namočit pouze neglazovanou část (většinou vrchní víko). Glazované části nemají schopnost nasáknout vodu, a proto není nutné je namáčet.

Před prvním použitím

Pokud jste si zakoupili nový římský hrnec, postupujte podle konkrétního návodu, který je k němu přiložen. To obvykle znamená hrnec na 30-40 minut ponořit do vody a poté jej vydrhnout kartáčem tak, abyste odstranili veškerý hliněný prach nebo částečky, které zůstaly při výrobě.

To je nejdelší doba, po kterou budete muset hrnec namáčet. Před každým dalším použitím hrnec namáčíte už jen na kratší dobu (cca 10-15 minut), aby do sebe natáhl vodu.

Keramika je velice náchylná na jakoukoliv náhlou změnu teploty a v nejhorším možném případě může prasknout. Dávejte proto pozor, co a jak s hrncem děláte:

  • hrnec před použitím namáčejte vždy pouze ve studené vodě a vkládejte vždy pouze do studené (ne předehřáté) trouby
  • hrnec vkládejte do studené trouby na nejnižší rošt, nikdy ne na dno trouby
  • pokud potřebujete v průběhu přípravy pokrmu do hrnce přidat trochu vody, musí to být teplá voda a měli byste to udělat rychle, aby uniklo co nejméně páry a tepla
  • po vyndání hrnce z trouby ho nepokládejte na studenou plochu (použijte dřevěné prkénko, korkovou nebo silikonovou podložku, utěrku)
  • římský hrnec používejte vždy jen v troubě, nepatří na sporák, keramické desky ani plynové vařiče

Co v římském hrnci připravíte?

Nespornou výhodou římského hrnce je, že do něj můžete vložit všechny ingredience a připravit tak celé menu najednou (například maso, zeleninu i brambory nebo jiné přílohy). Hodí se však i na polévky, dušená jídla nebo zeleninové přílohy, a dokonce i na dezerty a pečení chleba. Na konci článku najdete odkazy na stránky s recepty, které vám dají lepší představu o možnostech.

kuře v římském hrnci
guláš v římském hrnci

Maso připravíte v troubě při 220 °C s horním i spodní ohřevem za cca 1,5-2 hodiny (podle druhu masa). Kuře je hotové za hodinku, ryba za půl, brambory nebo zelenina se pečou pozvolna půl až tři čtvrtě hodiny.

Pokud děláte například kuře a chcete mít na mase křupavou kůrčičku, obklopte na posledních cca 10-20 minut poklici a dodělejte bez ní.

Výhody římského hrnce

potraviny se nevysušují ani nepřipalují
protože se pokrmy připravují v páře a vlastní šťávě, nemusíte přidávat žádný tuk
ingredience si zachovávají maximum minerálů, vitamínů a dalších cenných látek
zelenina si zachovává strukturu (stejně tak i maso), barvu a nesráží se
výsledný pokrm zůstává aromatický a šťavnatý
maso i přílohy jako brambory, rýži, ovoce, zeleninu můžete dělat najednou
v průběhu přípravy se nemusíte o nic starat (kontrolovat, podlévat, míchat)
římský hrnec je možné využít na pečení, dušení i zapékání
hotový pokrm můžete servírovat rovnou z hrnce, ve kterém se díky keramickému materiálu udrží déle teplé

Nevýhody římského hrnce

Římské hrnce, protože jsou vyrobené z keramiky, jsou velice náchylné na jakoukoliv náhlou změnu teploty, při které mohou prasknout. Budete muset hlídat, co a jak s hrncem dělat.

Dalším faktem je, že pokrmy se v římském hrnci připravují zhruba o 20-30 minut déle (v závislosti na druhu pokrmu), než při klasickém vaření. To ale nemusí být nutně nevýhoda, pokud nikam nechvátáte a počítáte s tím předem.

Římské hrnce Römertopf

Římské hrnce značky Römertopf patří mezi nejkvalitnější a nejrozšířenější. Německá společnost Römertopf představila své římské hrnce jako první na světovém veletrhu v Hannoveru roku 1967. Od té doby se úspěšně prodávají po celém světě.

Prohlédnout všechny hrnce

Čím kvalitnější je hlína, ze které je hrnec vyroben, tím má hrnec lepší výsledné vlastnosti. Římské hrnce Römertopf jsou vyrobeny z velice kvalitního a čistě přírodního jílu, který pochází z oblasti Westerwald v německém Ransbachu-Baumbachu, kde se nachází jeden z nejlepších hliněných lomů na světě.

Samozřejmě na trhu najdete spoustu římských hrnců různé kvality, ale pokud se chcete poohlédnout po opravdu tom nejkvalitnějším, jsou hrnce Römertopf jednou z vůbec nejlepších možností.

Jak čistit a udržovat římský hrnec

Na umytí a vyčistění římského hrnce použijte:

  • teplou vodu
  • houbičku
  • jemnější kartáček pro odstranění připečených zbytků
  • můžete nechat i odmočit v teplé vodě
  • na glazované části můžete použít i saponát

Co nedělat:

  • vyhněte se drsnějším drátěnkám, které by mohly povrch poškodit
  • nepoužívejte chemikálie
  • neglazované hrnce nedávejte do myčky
  • nepoužívejte saponáty (v případě glazovaných povrchů můžete)

V podstatě běžným mytím pomocí vody a houbičky se lehce zbavíte i rostlinných barviv, která na hrnci mohla v průběhu přípravy zůstat. Keramika do sebe nenatahuje ani žádný pach, takže pokud je hrnec cítit použitými potravinami (maso, koření, česnek…), stačí omýt.

Může se vám stát, že na neglazovaných částech hrnce zůstanou skvrny, které sice ničemu nevadí, ale esteticky nejsou hezké. Jsou způsobené mastnými výpary. Každopádně na funkci hrnce ani na zdravotní nezávadnost nemají vůbec žádný vliv.

Po umytí nechte hrnec nějakou dobu vyschnout a pak ho uložte na vzdušné místo.

Římský hrnec recepty

Pečení chleba v římském hrnci (video návod s českými titulky).

Pečené kuře v římském hrnci (video návod).

Kde najdete další recepty pro římský hrnec?

Nejčastější otázky

Co je to římský hrnec?

Římský hrnec je hlubší hliněný pekáč (dvoupekáč), ve kterém se připravují pokrmy ve vodní páře a vlastní šťávě. Hrnec je určený k používání v troubě a potraviny v něm připravené si zachovávají svou typickou chuť, vůni a maximum cenných vitamínů i minerálů.

Jak se používá římský hrnec?

Před použitím namočte římský hrnec na 10-15 minut do studené vody. Vodu vylejte, do hrnce naskládejte potraviny pro vybraný pokrm a hrnec dejte do studené trouby. Na elektrické troubě nastavte požadovanou teplotu pro vybraný pokrm a nechte hrnec pracovat. Pokud máte plynovou troubu, zvyšujte teplotu postupně po jednotlivých stupních co 5-10 minut.

Jak vyčistit římský hrnec?

K vyčištění římského hrnce vám stačí teplá voda a houbička. Pokud možno nepoužívejte drátěnky a drsnější žínky, které by mohly poškodit keramický povrch hrnce. Snažte se vyhnout i chemikáliím.

Byl pro Vás článek přínosný?

Klikněte na hvězdičky a ohodnoťte článek.

Hodnocení 4.6 / 5. Hlasovalo: 42

Ještě nikdo nehodnotil, budete první?

Tophrnce
Logo