Zpátky v čase: Od pece až k pomalému hrnci

Příprava pokrmu v jednom hrnci za použití všech potřebných ingrediencí je známa již po staletí. Po technické stránce, která se začíná blížit dnešní podobě pomalých hrnců, se ale první kousek objevil oficiálně až v roce 1940 v Americe.

První pomalý hrnec​

Kdy a kde se tedy začala psát historie pomalých hrnců? 

V lednu roku 1940 byl americkému vynálezci Irvingu Naxonovi (vlastním jménem Irving Nachumsohn) uznán patent, o který požádal již v roce 1936, přenosného varného zařízení.

Technicky šlo o varnou nádobu (crock), která byla umístěna uvnitř pouzdra s topným tělesem. Topné těleso pak zajišťovalo rovnoměrné ohřívání varné nádoby uvnitř pouzdra.

patent pomalého hrnce
Původní patent Irvinga Naxona (Nachumsohna)

Inspirací k tomuto vynálezu bylo Irvingovi vyprávění jeho babičky, která podobným způsobem připravovala klasický židovský pokrm šoulet (cholent nebo hamin) v rodné Litvě. 

Židovský svátek Šabat je pro židy jedním z nejdůležitějších vůbec. Začíná vždy v pátek se západem slunce a končí v sobotu večer s východem prvních hvězd. Po tuto dobu mají židé zakázáno vykonávat celou řadu aktivit, mezi které patří také vaření.

Z tohoto důvodu si většina židů připravuje pokrmy již v pátek během dne. Stejně tomu tak bylo i u Irvingovi babičky. Ta vždy v pátek navštěvovala nedalekou pekárnu, v jejíž peci si přes noc nechávala za působení konstantní teploty pomalu táhnout svůj pokrm (šoulet) tak, aby ho měla ráno připravený na sobotní oběd.

Irving Naxon pak tento princip umě převedl do podoby malého hrnce, který začal využívat pro tepelné zpracování fazolí. Nazval ho Naxon Beanery a roku 1950 s ním vstoupil na trh. 

Původní hrnec na fazole Naxon Beanery

První pomalý hrnec značky Crock-Pot

V roce 1971 získala Irvingovu společnost společnost Rival a přejmenovala hrnec na Crock-Pot. Tato značka je dnes jednou z nejznámějších značek pomalých hrnců vůbec. Hrnec získal nový design a společnost ho navíc upravila tak, aby v něm bylo možné připravovat větší škálu pokrmů a stal se dostupnějším a využitelnějším pro širší masy. 

Cena pomalého hrnce Crock Pot byla stanovena na 25 dolarů a tuto cenu si hrnec udržoval dlouhou dobu neměnnou. Součástí balení byla také praktická kuchařka.

Zkuste taky: Pomalý hrnec recepty

Načasování nemohlo být lepší. V 70. letech, kdy Amerikou zmítala nejedna krize (1973 ropná a 1979 energetická), se stal pomalý hrnec nepostradatelnou součástí všech domácností. 

Ženy, které tehdy již běžně pracovaly celý den mimo domov stejně jako muži, si ho zamilovaly hlavně díky úspoře času, peněz a energie. Fakt, že jste mohli ráno před odchodem do práce zapnout pomalý hrnec a po příchodu mít hotové jídlo, byl pro mnohé fascinující a je v podstatě dodnes. Pomalý hrnec Crock-Pot měl navíc spotřebu elektrické energie srovnatelnou s jednou žárovkou. 

historie pomalých hrnců
Pomalý hrnec Crock-Pot firmy Rival

V první polovině 70. let se v Americe prodaly miliony kusů pomalých hrnců značky Crock-Pot. Díky tomuto úspěchu se začaly v druhé polovině 70. let objevovat nové společnosti, které nabízely prakticky identické produkty pod svými značkami a v době největšího rozmachu bylo v Americe více než 40 různých firem. 

V roce 2002 vyšla dokonce studie, která říká, že více jak 80% všech amerických domácností vlastní alespoň jeden pomalý hrnec. Vzhledem k tomu, že prodeje pomalých hrnců od roku 2011 stále strmě stoupají, dá se předpokládat, že toto číslo není konečné.

Bude se vám hodit: Jak vybrat pomalý hrnec

Od dob minulého století ušly pomalé hrnce dlouhou cestu a stále si nacházejí své místo v domácnostech po celém světě. V současné době, která nahrává zdravému životnímu stylu a osobnímu rozvoji, zažívají pomalé hrnce svou renesanci. 

Dnešní výrobci nabízejí celou řadu různých typů s mnoha pokročilými funkcemi, které činí pomalé vaření ještě pohodlnější a efektivnější. Vybrat si tak může dle vlastních preferencí skutečně každý.

Kvůli úspoře času, energie, zdravé přípravě pokrmů a jednoduchosti ovládání se rozhodně vyplatí o koupi alespoň jednoho kousku pouvažovat.

pomalý hrnec Crockpot
I takto dnes vypadají pomalé hrnce značky Crock-Pot

Použité zdroje: cnet.comwikipediacompany-history.comwashingtonpost.com

      Tophrnce
      Logo