Příprava pokrmu v jednom hrnci za použití všech potřebných ingrediencí je známa již po staletí. Po technické stránce, která se začíná blížit dnešní podobě pomalých hrnců, se ale první kousek objevil oficiálně až v roce 1940 v Americe. Historie pomalých hrnců je zajímavá, pojďme si ji připomenout.
První pomalý hrnec
Kdy a kde se tedy začala psát historie pomalých hrnců?
V lednu roku 1940 byl americkému vynálezci Irvingu Naxonovi (vlastním jménem Irving Nachumsohn) uznán patent přenosného varného zařízení, o který požádal již v roce 1936.
Technicky šlo o varnou nádobu (crock), která byla umístěna uvnitř pouzdra s topným tělesem. Topné těleso zajišťovalo rovnoměrné ohřívání varné nádoby uvnitř pouzdra.
Inspirací k tomuto vynálezu bylo Irvingovi vyprávění jeho babičky, která podobným způsobem připravovala klasický židovský pokrm šoulet (cholent nebo hamin) v rodné Litvě.
Židovský svátek Šabat je pro Židy jedním z nejdůležitějších vůbec. Začíná vždy v pátek se západem slunce a končí v sobotu večer s východem prvních hvězd. Po tuto dobu mají Židé zakázáno vykonávat celou řadu aktivit, mezi které patří také vaření.
Z tohoto důvodu si většina Židů připravuje pokrmy již v pátek během dne. Stejně tomu tak bylo i u Irvingovi babičky. Ta vždy v pátek navštěvovala nedalekou pekárnu, v jejíž peci si přes noc nechávala za působení konstantní teploty pomalu táhnout svůj pokrm (šoulet) tak, aby ho měla ráno připravený na sobotní oběd.
Irving Naxon pak tento princip umě převedl do podoby malého hrnce, který začal využívat pro tepelné zpracování fazolí. Nazval ho Naxon Beanery a roku 1950 s ním vstoupil na trh.
První pomalý hrnec značky Crock-Pot
V roce 1971 získala Irvingovu společnost společnost Rival a přejmenovala hrnec na Crock-Pot. Pomalé hrnce CrockPot jsou dnes jednou z nejznámějších, nejrozšířenějších a nejoblíbenějších značek na trhu. Hrnec získal nový design a společnost ho navíc upravila tak, aby v něm bylo možné připravovat širší škálu pokrmů a stal se dostupnějším pro širší masy.
Cena pomalého hrnce Crock Pot byla stanovena na 25 dolarů a tuto cenu si hrnec udržoval po léta neměnnou. Součástí balení byla také praktická kuchařka.
Načasování nemohlo být lepší. V 70. letech, kdy Ameriku zmítaly krize (1973 ropná a 1979 energetická), se stal pomalý hrnec nepostradatelnou součástí všech domácností.
Ženy, které tehdy již běžně pracovaly celý den mimo domov stejně jako muži, si ho zamilovaly hlavně díky úspoře času, peněz a energie. Fakt, že jste mohli ráno před odchodem do práce zapnout pomalý hrnec a po příchodu mít hotové jídlo, byl pro mnohé fascinující a je v podstatě dodnes. Pomalý hrnec Crock-Pot měl navíc spotřebu elektrické energie srovnatelnou s jednou žárovkou.
V první polovině 70. let se v Americe prodaly miliony kusů pomalých hrnců značky Crock-Pot. Díky tomuto úspěchu se začaly v druhé polovině 70. let objevovat nové společnosti, které nabízely prakticky identické produkty pod svými značkami a v době největšího rozmachu bylo v Americe více než 40 různých firem nabízejících pomalé hrnce.
Pomalé hrnce v 21. století
V roce 2002 vyšla studie, která říká, že více jak 80% všech amerických domácností vlastní alespoň jeden pomalý hrnec. Vzhledem k tomu, že prodeje pomalých hrnců od roku 2011 stále strmě stoupají, se dá předpokládat, že toto číslo není konečné.
Od dob minulého století ušly pomalé hrnce dlouhou cestu a stále si nacházejí své místo v domácnostech po celém světě. V současné době, která nahrává zdravému životnímu stylu a osobnímu rozvoji, zažívají pomalé hrnce svou renesanci.
Dnešní výrobci nabízejí celou řadu různých typů s mnoha pokročilými funkcemi, které činí pomalé vaření ještě pohodlnější a efektivnější. Vybrat si tak může dle vlastních preferencí skutečně každý.
Kvůli úspoře času, energie, zdravé přípravě pokrmů a jednoduchosti ovládání se rozhodně vyplatí o koupi alespoň jednoho kousku pouvažovat.